Firmy pożyczkowe kwitną i szukają kapitału na giełdzie

Branża szybkich pożyczek gotówkowych rozwija się dynamicznie, a zdaniem ekspertów to dopiero początek boomu. Firmy z tej branży coraz częściej szukają kapitału na giełdzie.

Szczególne żniwa parabankowe instytucje notują w okresie przedświątecznym, kiedy rośnie popyt na niewielkie kredyty konsumenckie. Niestety, typowy Kowalski z niezbyt zasobnym portfelem będzie miał problem z pożyczeniem nawet małej kwoty w banku. W związku z niepewną sytuacją na rynkach finansowych banki zaostrzają politykę kredytową. Swoje zrobiła też polityka państwa w zakresie regulacji dotyczących kredytów i pożyczek. Wprowadzona ponad rok temu rekomendacja T, zgodnie z którą zobowiązania z tytułu spłaty rat nie powinny przekraczać 50 proc. dochodów kredytobiorców, powoduje, że wielu klientów nie otrzyma kredytu w banku.

Dla takich kredytobiorców o pilnych potrzebach gotówkowych do wyboru pozostają firmy pożyczkowe, które notują sukcesywny wzrost sprzedaży swoich produktów – wg. ekspertów finansowych o ok. 20 proc. w 2011r. Jednym z rekordzistów jest, notowana na NewConnect, białostocka Marka, która w porównaniu z 2010 r. udzieliła blisko dwukrotnie więcej pożyczek o łącznej wartości ponad 25 mln zł. Co znamienne, rynek szybkich pożyczek rozwija się bardzo dynamicznie mimo powszechnego negatywnego wizerunku firm dotychczas na nim działających (liderem na tym rynku był i jest brytyjski Provident). Oprocentowanie takich pożyczek bowiem, znacznie przewyższa oprocentowanie spotykane w bankach.

- Trzeba pamiętać, że szybkie pożyczki, udzielane na krótki okres to produkty obarczone dużo większym ryzykiem kredytowym niż te udzielane przez banki – mówi prezes Marka SA Krzysztof Jaszczuk. - Stosunkowo wysokie oprocentowanie tego typu pożyczek jest wprost proporcjonalne do tego ryzyka. Nasi klienci są świadomi tych kosztów, gdyż są o nich dokładnie informowani przed naszych przedstawicieli handlowych przed podpisaniem umowy. Odsetki są wielokrotnością stopy lombardowej NBP, a limit oprocentowania jest zgody z prawem. W ramach kosztów proponujemy też szybkość i wygodę niespotykaną w żadnym banku (obsługa w domu).

Kowalscy sięgają przed świętami po niewielkie, kilkusetzłotowe kredyty, bo - w przypadku małych kwot, pożyczanych na krótki okres - oprocentowanie nie jest zbyt wysokie.

- Łączna kwota odsetek pożyczki w wysokości 300 zł, udzielonej np. na miesiąc wynosi 2,13 zł. To mniej niż w przypadku pożyczek w niektórych bankach – informuje Ewelina Borkowska z Marka SA.

Dynamicznie rozwijające się firmy pożyczkowe aktywnie poszukują kapitału na dalszą ekspansję biznesową – również na rynku kapitałowym. Dwa lata temu na alternatywnym rynku GPW – NewConnect, zadebiutowała spółka Wierzyciel, w czerwcu ubiegłego roku – SMS Kredyt, a we wrześniu – Marka SA.

W tym roku Marka pozyskała z emisji obligacji ponad 14 mln zł, co pozwoliło jej na dalszą realizację strategii terytorialnej i rozszerzenie działalności na cały kraj. W kwietniu spółka zamierza zadebiutować na Catalyst, a wciągu trzech lat osiągnąć ponad 52 milionów zł ze sprzedaży pożyczek.

źródło: MASZ-MEDIA